Milas Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda, Muğla Vali Vekili Fethi Özdemir başkanlığında Muhtarlar Toplantısı gerçekleştirildi.
Milas Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen Muhtarlar Toplantısına; Muğla Vali Vekili Fethi Özdemir, Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Muğla Tarım ve Orman Müdürü Şakir Fırat Erkal, Muğla İl Sağlık Müdürü İskender Gencer, Muğla Sivil Toplumla İlişkiler Müdür Vekili Cengiz Demirci, Karayolları 26. Şube Şefliği, AYDEM Muğla Müdürlüğü, Milas Belediye Başkan Yardımcıları Zeynep Çınar ve Faik Karagöz, Milas İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava, Milas İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Hayrettin Fidan, Milas Tarım ve Orman Müdürü Eşref Arslan, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, siyasi parti temsilcileri, MUSKİ yetkilileri, kurum müdürleri ve muhtarlar katıldı.
Toplantıda söz alan mahalle muhtarları, sorunlarını Vali Vekili Fethi Özdemir’e aktardı.
Milas-Bodrum karayolunda bulunan ve yaşanan kazaların ardından adı Ölüm Kavşağı’na çıkan Baharlı Kavşağı ile ilgili Baharlı Mahalle Muhtarı Erol Avcı yetkililere, kavşağın durumu ile ilgili sorular yöneltti. Muhtar Avcı’nın sorusunu yanıtlayan Kaymakam Arslan; söz konusu kavşağın kamulaştırma sürecinin tamamlanmadığını ve kamulaştırma talep edilen alan sahibinin mahkemeye müracaat etmesinin ardından durumun yargıya intikal ettiğini kaydetti. Kaymakam Arslan, 31 Ekim’de mahkemenin görüleceğine ve yargı kararını beklediklerini ifade etti. Son 5 yılda; yaşanan 65 kazada 8 kişinin Baharlı Kavşağı’nda hayatını kaybettiğini de sözlerine ekleyen Kaymakam Arslan, adı Ölüm Kavşağı’na çıkan Baharlı Kavşağı’nın düzenlenmesi için bizzat konunun takipçisi olduğunu ve buranın hassasiyet içerdiğini dile getirdi.

Muhtar Avcı’nın sorusunun ardından Sakarkaya Mahalle Muhtarı Hakkı Arıcı, okulla ilgili fiziki sorunları yöneltti. Muhtar Arıcı’nın sorusu üzerine açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Milas’a son 2 yılda yapılan yatırımları açıkladı.
MİLAS’A OKUL MÜJDESİ…
Müdür Töre; Milas’ın son 2 yılda yaklaşık 79 milyon lira tutarında toplamda 44 derslikli okul yaptırıldığına dikkat çekti. Töre, açıklamasında şunları kaydetti: “Milasımızda, yaklaşık 23 bin öğrenci, Bin 500 öğretmenimiz bulunuyor. Milas’taki okulların doluluk oranı yüzde 90 civarındadır. Milas’taki okullarımızın eksikliklerini, Milli Eğitim Bakanlığı ile görüştük. Yakın zamanda eksiklikler tamamlanacak. Muğla genelinde, en çok taşımalı öğrenci sayısı Milas’ta. Milas’ta 36 okuldan, 261 araçla yaklaşık 5 bin öğrencinin taşıma işini gerçekleştiriyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı, sadece Milas ilçesi için 5 bin öğrencinin taşımasında yılda 12 milyon 500 bin lira ödenek ayırıyor. Muğla genelinde, 13 ilçenin arasından eğitim alanında en çok yatırımı Milas aldı. 2017 ve 2018’de buraya toplam 44 derslik ve 79 milyon yatırım aldı bakanlıktan. Milas için müjde vermek istiyorum. Şu anda Kasım 11’de, Milas’ta 3 okulumuzun yapılması için ihale işlemi var. Milas Güllük İlkokulu, Ağaçlıhöyük İlkokulu ve Milas Ortaokulu için ihale yapılacak. Milas Ortaokulu, ikili eğitim yapıyordu bu yatırımla birlikte, ikili eğitim ortadan kalkacak. Yine 2018 yatırımları için 20 derslikli Fatih İlkokulu ve Mesleki Teknik Anadolu Lisesinin ihale dosyalarını, bu yıl içerisinde tamamlamak istiyoruz. Onlarda tamamlanırsa, Milas tüm yatırımları alacak. Sakarkaya Okulu’nun kapıları, şubat tatili içerisinde yenilenecektir.”
KAVŞAKLAR DÜZENLENECEK
Karayolları 26. Şube Şefliği; Eğridere ve Adliye Kavşağıyla ilgili sorular için Aydın’ın Didim ilçesinden başlayan sıcak karışımlı yol projesiyle birlikte, Milas’ın tüm kavşaklarında düzenleme yapılacağı ifade edildi. 
Toplantı, dilek ve temennilerin ardından sona erdi.Kaynak:GünaydınMilas