15 -22 Nisan arasında kutlanan Turizm Haftası çerçevesinde Milas Kent Konseyi tarafından “Kültür Turizmi Kapsamında Milas” konulu panel düzenlendi.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Çeken’in moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Öcal Usta “Turistik Ürün Planlaması ve Milas”, Arel Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derman Küçükaltan “Niçin Kültür Turizmi? Kim Kültür Turisti?”, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muzaffer Demir “Milas Çok Kültürel Tarihi Dokusunun Turizm Potansiyeline Yansımaları” başlıklı sunum yaptılar.
Kaymakam Eren Arslan’ın diğer programları nedeniyle katılamadığı panele Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mansur Harmandar, Milas Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Mat, Milas Kent Konseyi Başkanı Yard. Doç. Dr Mehmet Günlük, turizm sektörü temsilcileri, öğretim üyeleri, muhtarlar,  vatandaşlar ve üniversite öğrencileri katıldı. Panelin sonunda katılımcılara teşekkür plaketleri takdim edildi.
Günün ikinci programı gelenekleri ve mimarisi ile tanınan Çomakdağ mahallesinde gerçekleştirildi. Turizm haftası için yapılan temsili düğün töreninde mahalle halkı geleneksel yaşamından kesitlerle misafirlere sunumlar yaptılar.
 500 Yıllık geçmişe sahip Çomakdağ’ın yöresel mimarisini ve kültürünü halen yaşatan insanlarıyla bir tarih müzesini andırdığını söyleyen Milas Kaymakamı Eren ARSLAN ,“Çomakdağ’da 500 yıldır insanlar bütün geleneklerini, göreneklerini, günlük yaşantılarını, düğünlerini olduğu gibi muhafaza ediyorlar. Bu kültürü koruyarak bugüne kadar getirmişler. Bu gerçekten günümüzde çok önemli. Çünkü teknolojinin, iletişimin hızla geliştiği bu dönemde bizi biz yapan geleneklerimizi, göreneklerimizi, Türk örf ve adetlerini korumak kolay değil. Bu anlamda Çomakdağ özel bir yer ve burada insanlarımız kültürlerini bez bebekleriyle, gösterileriyle, düğünleriyle turizmin  hizmetine sunuyor’’ dedi.