İçişleri Bakanlığınca “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 81 ilde eş zamanlı olarak trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla kampanya başlatıldı.
 2019 yılının Yaya Öncelikli Trafik Yılı ilan edilişi kapsamında 81 ilde eş zamanlı başlatılan kampanya ilçemizde de gerçekleştirildi.
 “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla gerçekleştirilen etkinlikte, sürücülere ve yayalara broşür dağıtılarak bilgilendirme yapıldı.
Milas’taki etkinliğe  Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Jandarma Komutanı Yarbay Hayrettin Fidan, Milas Emniyet Müdürü Turgay Ava, Milas Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Milas Milli Eğitim Şube Müdürleri Coşkun Demir ve Türker Yurtsever, Milas Sağlık Müdürü Dr. M. Ergun Kırova, Milas Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Mehmet Kızılca, Milas Kent Konseyi Başkanı Mehmet Günlük, Sakarya İlk ve Ortaokulu Müdürü İbrahim Şahin katılımıyla 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74. Maddesinde yapılan değişiklikle ilgili bilgilendirme yapıldı. 
Şehir merkezindeki dönel kavşakta gerçekleştirilen etkinlikte, önce okuldan çıkan öğrencilerin güvenli şekilde geçişi sağlandı.

Bu sırada sürücülere ve yayalara düzenlemeye ilişkin bilgilendirme içeren broşür dağıtılarak  yayaların ve sürücülerin 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74. Maddesinde yapılan değişiklikle sahip olduğu sorumluluklar anlatıldı.

Yaya geçidinde duran araç sürücülerine ve yayalara broşür vererek açıklama yapan Milas Kaymakamı Eren Arslan, trafikte önceliğin yayalarda olduğunu ve bu bilinçle hareket edilmesini rica ederek, “İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nın himayelerinde ülkemiz genelinde, “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla bilinçlendirme çalışmaları başarıyla yapıldı. Milas’taki etkinlikte de yaya geçişlerinde ve okul önlerinde yayaların geçiş üstünlüğü konusunda sürücülere yayalara geçiş üstünlüğünün verilmesi konusunda uyarıda bulunduk, bilgilendirme yaptık. Bu hususa uymayan sürücülerin 488 lira trafik cezası kesileceğini de aktardık. Bilgilendirme ve bu hususlara yönelik ekiplerimiz tarafından uygulama çalışmalarımız devam edecek.” dedi.

Etkinliğin ardından Milas Halk Eğitimi Merkezi Toplantı Salonu’nda trafik eğitimi düzenlendi.
Milas Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Hüseyin Aydın, trafik kuralları konusunda detaylı bir sunum yaparak eğitime katılan öğrencilere, öğretmenlere ve okul yöneticilerine önemli bilgiler sundu.Kaynak:GünaydınMilas