15 Temmuz hain darbe girişiminin 2. yıldönümü Milas’ta düzenlenen biz dizi etkinliklerle anıldı. 15 Temmuz 2018 Pazar günü saat 20’de Milli Birlik Yürüyüşü düzenlendi. 
Her yaştan halkın metrelerce uzunluktaki Türk bayrağı ile gerçekleştirdiği yürüyüşe; Milas Kaymakamı Eren Arslan, Muğla Milletvekili Suat Özcan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, Milas Garnizon Komutanı Albay Cenk Erataç, Milas Emniyet Müdürü Turgay Ava,siyasi parti temsilcileri, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Veteriner Fakültesi Prof. Dr. Hayrettin Akkaya, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğretim Görevlisi Ünal Dereli, Milas Ülkü Ocakları Başkanı Hayrettin Gönül, daire amirleri, STK temsilcileri ve oda başkanları, muhtarlar katıldı.
Coşkulu kalabalık yürüyüşte sık sık slogan atarak hainlere ve teröristlere lanet okudu. Yürüyüşün ardından etkinlikler Atapark’ta devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından kürsüye gelen protokol üyeleri günün anlam ve önemini belirten birer konuşma yaptılar. 
“BU MİLLET HER TÜRLÜ ZORLUĞU YENMESİNİ BİLMİŞTİR!”
Milas Kaymakamı Eren Arslan ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “15 Temmuz 2016, işte o kara gün. Gözlerin köreldiği, kulakların sağırlaştığı, nefeslerin tutulup, dillerin başka bir söze susup, vatan diye haykırdığı gün. 248 yıldızın kaydığı, kardeş bildiklerimizin 240 yerinden bizi vurduğu gün. Aynı üniformayı kuşandığımız, omuzlarına yıldızlar düşmüş insanlar, hiç acımadan bu milletin silahlarını aziz milletin alnına doğrultmuştu. Kendi ülkemizin tankları altında ezilmiştik. Aydınlık bir güne uyanmayı hayal ederken, kapkara ve uzun bir gecede umutlarımız ve geleceğimiz için bir saniye bile gözümüzü kırpmadan, endişe ile ne olacağını düşünmeden, ‘vatan görev bekler’ diye milletin sokaklarda olduğu gündü. Gecesi uzun ama sabahı zafer olan bir gündü. Tarih tekerrür ediyordu. Nasıl 1453’te Fatih, Haçlı egemenliğine son verdiyse, nasıl 1915’te Seyit Onbaşı Çanakkale’de düşmanın önünde durduysa, nasıl 1919’da dünyaya Türk’ün yenilmez gücünü Mustafa Kemal Atatürk gösterdiyse, o gün de milletimiz aynı şuurdaydı. Ecdadından aldığı kuvvetle ‘korkmak mı, canından olmak mı, evde bekleyenler mi’ hiçbir şey düşünmeden vatan için, namus için ölüme yürüyerek, ‘söz konusu vatansa o gün gökyüzü başka bir renge bürünmüştü. O gece tüm farklılıklarını bir kenara bırakıp tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ilkelerinde birleşti güzel Türkiye’m. O gece; 40 yıldır bu milletin inançlarını, güzel hasretlerini ve nesillerini çalan alçak FETÖ’nün ve yandaşlarının başının ezildiği şanlı bir zafer gecesidir. Tekbirlerle tankın üzerine gidilen, üzerine yağdırılan kurşunlara aldırış etmeden yürüyen, ‘bugün ölmeyeceğiz de ne zaman öleceğiz?’ diyerek ‘ya hürüz ya da ölüyüz’ anlayışında olan bu millete hiç kimse bir zincir vuramaz. O gece; Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla, aziz milletimiz vatanın her karış toprağında meydanları doldurmuş; geleceğine, istiklaline ve istikbaline sahip çıkmıştır. Tıpkı 1919’da, tıpkı 1920’de, tıpkı 1923’te olduğu gibi, söz konusu vatansa bu millet her türlü zorluğu yenmesini bilmiştir. Buradan, içte ve dışta halkımızı ve milletimizi birliğimizi zedelemek isteyen kişilere sözümüz, 81 vilayetimizde bütün meydanlarda bütün milletimiz bir ve birlik olarak, dünyaya karşı dik durduğunu yenilmeyeceğini, esaret altına alınamayacağını, haykırmıştır, haykırmaya devam etmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle, bir kez daha, başta devletimizin ve Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Alparslan’dan Çanakkale’ye, Kurtuluş Savaşı’ndan Güneydoğu’da vatanın birliğini savunan kahraman şehitlerimize, oradan 15 Temmuz’da ‘görev var mı?’ diye sormadan ortaya atılan kahraman evlatlarımıza ve şehitlerimize yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize sağlık, sıhhat, afiyet ve saygılarımı arz ediyorum. Ülkemizin birliği, dirliği, geleceği aydınlık olsun.”
Konuşmaların ardından Kuran-ı Kerim Tilaveti, anı defterinin imzalandı. 15 Temmuz anısına düzenlenen futbol turnuvasında şampiyon olan Milas Milli Eğitim Müdürlüğü takımına, ikinci olan Milas Belediyesi takımına, üçüncü olan Milas Emniyet Müdürlüğü takımına ve dördüncü olan Devlet Hastanesi takımına madalya kupa takdimi yapıldı. Ayrıca turnuvada hakemlik yapan Fatih İnpınar ve Hüseyin Açar’a da teşekkür plaketi takdim edildi.
15 Temmuz etkinlikleri; En Uzun Gece isimli belgeselinin gösterimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının platformdan izlenmesi, Grup Göktürkler konseri ve 00.13’teki selanın ardından başlayan Milli Birlik Nöbeti tutulması ile son buldu.
Kaynak:GünaydınMilas