Milas Ziraat odası yeni hizmet binası törenle açıldı. Bugün sabah saat 10.00’da düzenlenen açılış törenine; Milas Kaymakamı Eren Arslan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava, Milas İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Hayrettin Fidan, Milas Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, Milas Belediye Başkan Yardımcıları Faik Karagöz ve Zeynep Çınar, Siyasi parti temsilcileri, Milas Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Eşref Arslan, Milas Müftüsü Ali Saim Doğru, Milas Veteriner Fakültesi Prof. Dr. Hayrettin Akkaya, Milas Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Milas Halk Eğitim Merkezi Müdürü Tunahan Bayram, Milas 75. Yıl Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Tarık Çubukcuoğlu, muhtarlar, gaziler, çiftçiler ve çok sayıda vatandaşlar katıldı. 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan tören, Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve dua okunmasıyla devam etti.
“1964 yılında kurulan odamızın üyesi çiftçilerimize önderlik yapmış olan geçmiş dönem Ziraat Odası Başkanlarımıza, meclis üyelerimize, büyüklerimize teşekkür eder, aramızdan ayrılanları rahmetle ve saygıyla anıyorum.” diyerek açılış konuşmasına başlayan Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, “Bugün burada 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü kutluyoruz ve bu anlamlı günde yeni binamızı çiftçilerimizin hizmetine açıyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi çiftçi milletin efendisidir! Ben çiftçilerimizin refahı için emek sarf eden sayın hükümet yetkililerimize, Tarım Bakanımız Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba’ya, Türkiye Ziraat Odaları Başkanımız Sayın Şemsi Bayraktar’a ve diğer tüm kurum kuruluşlarımıza, yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Biz bir ekibiz ve yönetim kurulumuzla istişare içerisinde, demokratik bir anlayışla hizmet üretiyoruz. Bu süreç içerisinde bize çok büyük yardımlar ve destekler veren kurumlar var. Birincisi Milas Belediye Başkanımız Muhammet Tokat ve ekibi, kendilerinin bizlere çok büyük katkıları var. Sayın Kaymakamımız Eren Arslan, göreve geldiği günden beri bizimle beraber yaptığı köy gezilerinde çiftçilerimizin tarımsal sorunlarının çözümü için elinden geleni yaptı. Meclis toplantılarımıza katılarak bizlerle beraber oluyor. Bu hizmet binasını yaparak çiftçilerimize hediye etmemize vesile olan herkese şahsım ve çiftçilerim adına teşekkür ediyorum. 20 yıllık oda başkanıyım ancak heyecanlıyım. Bu heyecan bitmiyor. Zaten o heyecan, hizmet aşkı, şevki bitse biz zaten burada olamayız. O şevk ve heyecan devam ediyor inşallah daha birlikte olacağız. Şunu da belirtmek istiyorum ilçedeki STK’lar olarak ilçemiz için birlik içerisinde çalışıyoruz. Bunu çok önemsiyoruz. Ben konuşmamı yine Atatürk’ün sözü ‘Kılıç ve saban, ikincisi birincisine daima galip gelmiştir’ ile bitirmek istiyorum. Yani asıl önemli olan sabanla yapılan ekonomik savaşı kazanmaktır. Onun için biz üreten, alın teri döken eli nasırlı çiftçilerimizi her gün hatırlayalım, onlara hizmet yarışına girelim. Hepinize saygılar sunuyorum, yeni binamız hayırlı olsun Çiftçiler Günümüz kutlu olsun. ” dedi.
“ÖNEMLİ OLAN SABANLA OLAN EKONOMİK SAVAŞI KAZANMAKTIR!”
Atatürk’ün sözüne atıfta bulunarak ekonomik savaşın önemine ve çiftçilerin üretime katkısına vurgu yapan Başkan Atıcı, “Milas Ziraat Odası Başkanlığımız olarak çiftçilerimize çok sayıda alanda hizmet sunuyoruz. MİZOTAR marketimizde tarımsal alet satışlarıyla tüm mahallerimize hizmet veriyoruz. Çiftçilerimiz bu hizmeti ilk bizde gördü ve yaygınlaştı. Milaslı çiftçilerimiz 2 aydan beri tarlada ekiyorlar, biçiyorlar ve azimle çalışıyorlar. Çiftçimiz umutlarını toprağa bağlıyorlar. Onların umutları yeryüzüne çıkıyor. Tabi dün Anneler Günü’ydü. Dün annelerimizin günüydü, bugün ise toprak anamızın günü… Aşık Veysel diyor ki, ‘Koyun verdi, kuzu verdi et verdi süt verdi… Ekmek verdi aş verdi. Kazmayla dövmeyince kıt verdi benim sadık yarim karatır.’ Toprak ana tüm çiftçilerimizin anası, dostu ve sadık yari… Ben şunu da belirtmek istiyorum Milas’ta çiftçilerimizle birlikte yapılan tüm etkinlikler başarı sağlıyor. Bunun en güzel örneğini Tarım Fuarı, Zeytin Hasat Şenliği, Balık Festivali oluşturuyor. Bu anlamda çiftçilerimize tekrar teşekkür ediyorum.” diye konuştu. 
“MİLAS BİR HAZİNE, BU HAZİNEYİ PARLATMALIYIZ”
Törenin kapanış konuşmasını yapan Milas Kaymakamı Eren Arslan ise Milas’ın tarımsal alandaki ürün çeşitliliğine ve ilçedeki çiftçilerin üretimdeki payına dikkat çekti.
“Ben yaklaşık 1,5 yıldır bu güzide ilçemizde görev yapıyorum ve hep şunu ifade ettim, Milas gerçekten bir hazine… Milas ilk insanlığın var oluşundan bu yana medeniyetlere beşiklik etmiş. Ama üzeri biraz tozlanmış. Bu hazineyi parlatmak için hepimizin çok çalışması gerekiyor. Hep birlikte ilçemize faydalı olabilmek idealiyle gayret gösteriyoruz. Bu gayrete destek olan herkese şükranlarımı sunuyorum.” diyen Kaymakam Arslan, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutladı ve yeni hizmet binasının hayırlara vesile olmasını istedi.
Konuşmaların ardından Oda Başkanı Atıcı ve Meclis Başkanı Halis Şahin tarafından Milas Kaymakamı Eren Arslan’a Fahri Üyelik Beratı ve teşekkür plaketi takdim edildi. Milas Ziraat Odası yeni hizmet binası, MİFAD Folklor Ekibinin gösterisinin ardından kurdele kesimiyle çiftçilerin hizmetine açıldı. Protokol üyeleri ve misafirler daha sonra yeni oda binasını ve yöresel ürün satış ofisini gezdi. Gazeteci Volkan Yıldız’ın açılışa özel hazırladığı tarım ve insan temalı fotoğraf sergisi de izleyenlerden ilgi gördü. Protokol üyeleri ayrıca odada sergilenen ressam İsmail Utku’nun tarım temalı resmini de inceledi. Lokma ve yemek ikramıyla devam eden açılış töreni, katılımcıların büyük ilgi gösterdiği kura çekilişi ve hediyelerin takdimiyle son buldu.