Milas Kaymakamı Eren Arslan UNESCO Geçici Miras Listesine alınan Beçin Kalesi’nde bulunan Ahmet Gazi Medresesi ve Yelli Camii’nde devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyerek Milas Müze Müdürü Gülnaz Savran’dan bilgi aldı.
Kaymakam Arslan’a Milas Jandarma Komutanı Yarbay Hayrettin Fidan,İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava,Milas Müze Müdürü Gülnaz Savran,müze çalışanları ve restorasyon çalışmalarını yürüten firma yetkilisi ve çalışanları eşlik etti.
Kaymakam Eren Arslan, Uzunyuva (Hekatomnos Anıt Mezar) ile birlikte bölgenin en önemli tarihi mekânlarından biri olan Beçin Kalesi’ndeki çalışmaların tamamlanmasıyla, kültür turizmine çok önemli bir katkı sağlanacağını, bölgenin tarihi ve kültür varlıklarını bir an önce ayağa kaldırmak gerektiğini söyledi. “Bu konuda devletin yanı sıra vatandaşların da bireysel girişiminin önemlidir. Özellikle kent içindeki tarihi evlerin vatandaş tarafından restore edilerek, butik otel şeklinde değerlendirilebilir” diyen Kaymakam Arslan, verilen bilgi için Müze Müdürü Savran ve diğer görevlilere teşekkür etti.