Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek programı kapsamında, ‘Öğrenciler Sporla Kaynaşıyor’ projesi, Şehit Murat İnci Anadolu İmam Hatip Lisesinde düzenlenen açılış töreni ile başladı.
30 farklı okuldan toplamda 300 öğrencinin katıldığı Şehit Murat İnci Anadolu İmam Hatip Lisesi Proje Okulunda düzenlenen törene; Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Cumhuriyet Başsavcısı Adem Efe, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, İlçe Müftüsü Ali Saim Doğru, Siyasi parti temsilcileri, Gençlik Merkezi Müdürü Aşkın Binbir, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.
5, 6 ve 7 Kasım tarihlerinde devam edecek olan proje de kort tenisi, voleybol, basketbol, hentbol, güreş, judo, karate, masa tenisi, okçuluk, gülle, cirit spor dallarını 300 öğrenciye tanıtılması ve gelecek yıllarda birer başarılı milli sporcu olması hedeflendi.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan törende açılış konuşmasını yapan Şehit Murat İnci Anadolu İmam Hatip Lisesi Proje Okulu Müdürü Ercan Çatak; “Bu proje kapsamında Milas merkez ve mahallelerindeki ortaokuldan 10’ar öğrenci, toplamda 300 öğrenci 3 gün boyunca okulumuzda misafir olacaktır. Pazartesi, salı ve çarşamba günü her gün 100 öğrenci 10 spor branşını tanıyacaktır. Bu spor branşları; gülle, cirit, voleybol, basketbol, karate, masa tenisi, judo, güreş, tenis, hentbol ve okçuluktur. Misafir öğrencilerimizin okulumuza ulaşımı, öğle yemekleri ve diğer giderler proje kapsamında karşılanmaktadır. Öğrenciler Sporla Kaynaşıyor Projesi’nin amacı ortaokul öğrencilerinin 10 spor branşını tanıması, bu branşların malzemelerini tanıması, kullanması, spor dalları ile ilgili olarak bilgi sahibi olmalarıdır. Ayrıca öğrencilerimizin kendi yeteneklerini keşfetmesi ve okulumuz hakkında bilgi sahibi olması öncelikli amaçlarımızdandır. Okulumuz, 2016 yılında açılmıştır. 2017 yılında Türkiye’de ilk defa İmam Hatip spor programını başlatan iki okuldan birisidir. 2018 yılında Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler programı uygulayan bir proje okulu olarak nitelikli okullar arasında yer almıştır. Spor Programına Temmuz ayında yetenek sınavı ile Fen ve Sosyal Bilimler programına Liseye Geçiş Sınavı ile öğrenci almaktadır. Öğrencilerimiz Fen Lisesi seviyesinde eğitim almaktadır. Bunun yanında kültür ve meslek derslerini de almaktadırlar. Ayrıca ders saatlerinin dışında destekleme kursları da öğretmenlerimiz tarafından verilmektedir. Matematik, edebiyat, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya, akıl ve zekâ oyunları ve spor derslerinden kurslarımız vardır.” dedi.
SPOR BRANŞLARI TANITILACAK
Açıklamasına devam eden Müdür Çatak: “Okulumuz fiziki büyüklük ve sahip olduğu olanaklar bakımından bölgenin en büyük okuludur. Sınıflarımız 20’şer kişiliktir. Öğretmen ve idarecilerimiz bakanlık tarafından atanmaktadır. Okulumuz şehrin trafik kaosundan uzakta, yeşil bir alanın ortasında kurulmuştur. Okulumuz pansiyonlu bir okuldur. Şehir dışından ve köylerden gelen öğrencilerimiz burada kalabilmektedir. Okulumuzda hem pansiyonda kalan hem de isteyen öğrencilerimizin yararlanabildiği yemekhanemiz mevcuttur. Yemekhanemizdeki yemekler okulumuzda gayet hijyenik koşullarda hazırlanmaktadır. Bunun yanında taşımalı öğrencilerimiz de yemeklerini yemekhanede yemektedir. Bütün bunların yanında öğrencilerimiz için kantinimiz de mevcuttur. Yeni bir okul olmamıza rağmen öğrencilerimiz özellikle Güreşte üstün başarılar elde etmiştir. Alt yapısı zaten hazır olan bu öğrencilerimiz spor programında okumanın da vermiş olduğu motivasyonla Türkiye okul sporlarında üç 3.lük ve iki Balkan Şampiyonluğu elde etmişlerdir. Diğer bir projemiz Ersasmus+ K229 kapsamında Litvanya’daki kardeş okulumuzun yazmış olduğu Matematikle ilgili bir projeye bizi de ortak etmesi sonucunda proje kabul edilmiş ve hibe almaya hak kazanmıştır. Geçtiğimiz hafta proje koordinatörü Litvanya da ilk toplantı öğretmen ve idareciler tarafından yapılmıştır. Mart 2019 da 2.hareketlilik Türkiye de bizim ev sahipliğimizde yapılacaktır. Bu vesile ile 2 öğretmen ve 2öğrencimiz Romanya Bulgaristan Belçika ve İtalya ziyaret edecekler, projeyi uygularken yurtdışı tecrübesi kazanmış olacaklardır. Yine; okulumuz proje okulları yönetmeliği gereği üniversitelerle iş birliği protokolü imzalamak durumundadır. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile bu ay içerisinde protokol çalışmasını tamamlamayı planlamaktayız. Sevgili öğrenciler; bu 3 gün boyunca sizlere okulumuzu ve spor branşlarını tanıtacağız. Sizler de gizli kalmış yetenekleriniz varsa onları keşfedecek ve gelecekle ilgili hedeflerinizi belirleyeceksiniz. Umarız ki bu proje sizlerin ufkunu genişletsin, sizlere kılavuz olsun.” diye kaydetti.
Yapılan konuşmaların ardından öğrencilerin gösterileri ve ardından geriye sayımla projeye başlandı. Kaynak Günaydın Milas