Milas’a bağlı KıyıKışlacık Mahallesi’nde yıllardır beklenen okul hasreti mutlu sonla bitti. Devlet ve hayırseverlerin desteğiyle 7 ayda tamamlanan Kıyıkışlacık İlk ve Ortaokul’u, düzenlenen törenle hizmete açıldı.
Milas’ın Kıyıkışlacık Mahallesi’ndeki okul hasreti sona erdi. Yarım asırlık eski binanın öğrencilerin eğitimi için yeterli olmaması nedeniyle yapılan yeni okul, dün yapılan törenle açıldı. Açılış törenine; Ak Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, Milas Kaymakamı Eren Arslan, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, İlçe Jandarma Komutanı Hayrettin Fidan, Milas-Bodrum Havalimanı Başmüdürü Kemal Daştan, AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, AK Parti İlçe Başkanı Levent Akyer, MHP İlçe Başkanı Sinan Yılmaz, okul müdürleri, Milaslı Fenerbahçeliler ve çok sayıda veli katıldı.
Yapımı 7 ay süren Kıyıkışlacık İlk ve Ortaokulu binası önünde yapılan törende konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, yeni bir eğitim-öğretim yılına başlamış olmanın sevincini ve heyecanını yaşadığını belirterek Kıyıkışlacık İlk ve Ortaokulu’nda 161 öğrencinin öğrenim göreceğini söyledi. Milas’ın eğitim alanındaki hedeflerinden bahseden Bal, “2016 yatırım programı kapsamında Gümüşlük Mahallesine 4 derslik; Ortaköy Mahallesine 8 derslik; Çamköy ve Dörttepe Mahallelerine çok amaçlı salonlar yaptırılarak hizmete sunuldu.” dedi. Atatürk’ün hedef gösterdiği gibi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmış bir medeniyet inşası için en önemli basamağın eğitim olduğunu hatırlatan Bal, “Önümüzdeki yıl için kampüs alanına 16 derslikli yaklaşık 7 Milyon TL maliyetli bir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve yaklaşık 8,5 milyon TL maliyetli 24 derslikli bir Anadolu lisesinin yapımı devam etmektedir. Bu okullarımızın Temmuz 2018’de teslimi planlanmıştır. Yine kampüs alanına, 2018 yatırım programı kapsamında 24 derslik ve Elektrik, Denizcilik, Motor, Tesisat, Mobilya ve Metal İşleri atölyelerinden oluşan 6 atölyeli bir lise ülkemizin önde gelen meslek liselerinden olan Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi için yapılması planlanmakta, bu lisemizin mevcut binasına da Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi taşınacak böylelikle merkez okullarımızdaki sıkışıklığımız da çözülecektir.” dedi.
Milletvekili Öztürk, Milas’a kazandırılan yatırımları anlattı
Kıyıkışlacık İlk ve Ortaokulunun kendisi için özel bir anlamı olduğunu belirten Ak Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk ise, “Şunu itiraf edeyim, bizi en çok zorlayan, yapımını da hakikaten zor gerçekleştirdiğimiz okullardan bir tanesi. Kıyıkışlacık’ımız modern, öğrencilerimizi daha iyi ağırlayabileceğimiz, eğitimi de daha iyi verebileceğimiz okula kavuştu. Derdimiz sadece bina değil. Gençlerimiz, aileler daha güzel bir okulda, daha güzel bir sınıfta daha modern okulda eğitim alsınlar. 2000’li yıllarda eğitim-öğretim düşünüldüğünde, çocuklar ellerine tutulan tebeşirlerle okula gidiyorlardı. Ben o günlerden gelen birisiyim. Çok yaşlı olmamama rağmen o günleri yaşayanlardanım. Hatta bazı günlerde okulun, sınıfın odununu ve yakıtını gönderen velilerin olduğu dönemlerden bugünlere geldik. Şimdi modern bir sınıfımız var.” sözlerini ifade etti.
Öztürk, “3 Kasım 2002’de Ak Parti iktidara geldiği gündeki okul sayısını tam ikiye katladık. Derslik sayısını da 4 binden 8 bine çıkardık. Tabi ki bu sizin desteklerinizle olmuştur. Tebeşir soluduğumuz o günlerden bugün tabletleriyle akıllı tahta karşısında eğitim yapılan ortamları gençlerimize hazırladık. Muğla’mıza sadece ilkokul yapmakla kalmıyoruz liseler, ortaokullar ve üniversite düzeyinde de yatırımlara ilimizde devam ediyoruz. Muğla’mıza baktığımız zaman son 15 yılda Tıp Fakültesi dahil olmak üzere birçok fakülteyi kazandırdık. Milas’ımıza ise daha yeni Veterinerlik Fakültesini kazandırdık. Milaslının sadece eğitim sorununu değil, aynı zamanda hastane ile sağlık alanındaki sorunlarını çözüme kavuşturuyoruz. Yeni hastane ile çok ciddi bir eser üretiyoruz. İnşallah en kısa zamanda hastanemiz ve veterinerlik fakültemizi Milaslıların hizmetine sokacağız.” diyerek sözlerini sonlandırdı.
Kaymakam Arslan: “Yeni Eğitim Öğretim yılı hayırlı olsun…”
Günümüzde teknoloji hızla gelişmektedir. Bu hızlı değişim sürecine ayak uyduran, gelişen teknolojiyi üst düzeyde kullanabilen, edindiği bilgileri yapılandırarak yeni bilgiler üretebilen, donanımlı ve iyi yetişmiş insan gücü, kaliteli bir eğitim süreciyle mümkündür. Eğitim, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza, toplumun değerli, saygın bireyleri olmaları için gerekli olan erdemli davranışları, milli ve manevi değerlerimizi ve bunların yanında bilimsel düşünme yeteneğini kazandırdığımız bir medeniyet inşasında en önemli basamaktır. Bu sebeple, devletimizin kurucusu başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK’ün hedef gösterdiği gibi çağdaş uygarlıklar düzeyinin üstüne çıkmış, sürekli büyüyen ve kalkınan bir Türkiye için devletimiz eğitime büyük önem vermekte ve eğitim, her zaman bütçe planlamasında ön sıralarda yer almaktadır.
 
Bugün ilköğretim haftasını kutladığımız bu kurum, çağımızın gerekliliklerini karşılayan bir okul olarak inşa edildi ve ülkemizin geleceğine yapılan bir yatırım olarak hizmete sunuldu.  İnşası tamamlanan okulumuz 12 derslikli, şu anda okulumuzda eğitim gören 161 öğrencimiz var. Yapılmakta olan bu yatırımlarla ilçemizde derslik başına düşen öğrenci sayısı daha da düşerek daha nitelikli eğitim ortamları halini almaktadır.
 
Okul idarecilerimiz ve öğretmenlerimizin görevlerinin gerekliliklerini fedakârlıkla yerine getirmeleri ve öğrencilerimizin gözlerinde gördüğümüz ışık bize umut olmakta, hedeflediğimiz medeniyet inşası yolunda bize güç vermektedir. Aldığımız bu güçle çağımızın koşullarına uygun, her türlü gelişime imkân tanıyan düzenlemeleri gerçekleştirerek eğitim ortamlarımızı çağdaş normlara ulaştıracak çalışmalarımıza, kararlılıkla devam etmekteyiz.
 
Sevgili Öğrenciler,
Sizler umudumuz ve geleceğimizsiniz. Aileleriniz, öğretmenleriniz ve idarecileriniz olarak sizleri bilimi ve teknolojiyi kullanan, sorunlara çözüm üretebilen, araştıran, sorgulayan, milli ve manevi değerlerine bağlı, çağdaş bireyler olarak yetiştirme gayreti içerisindeyiz. Ülkemizin yarınlarının teminatı olarak sizlerden beklentimiz; ülkemizi ve milletimizi bugün bulunduğu konumdan daha ileri seviyeye taşımak için çalışmanızdır.
 
Kıymetli Öğretmenlerimiz,
İnşa edilen bu okulu bir binadan bir eğitim yuvasına çevirecek olanlar sizlersiniz. Ülkemizin yükselmesini ve geleceğini temin eden sizlere yeni eğitim yuvanızdaki bu yolda başarılar diliyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle, öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve ailelerine en içten sevgi ve başarı dileklerimi sunuyor, 2017-2018 Eğitim Öğretim yılının hayırlı ve başarılı geçmesini temenni ediyorum. Yeni okul binamızın ilçemize ve mahallemize hayırlı olmasını diliyorum”dedi.
Törende yapılan konuşmaların ardından okulda öğrenim gören öğrenciler, halk oyunu gösterilerinde bulundu. Oldukça renkli görüntülere sahne olan halk oyunları gösterilerinin sonrasında günün anlam ve önemini aktaran konuşmalar yapıldı. Kıyıkışlacık Ortaokulu 7. sınıf öğrencisi Dilara Naz Çokçetin’in yaptığı konuşma, törende bulunanlar tarafından yoğun alkış gördü. 14 yaşındaki Çokçetin, temmuz ayında yayınladığı, “O sen olmalıydın” adlı kitabı, törende bulunan protokol üyelerine hediye etti. Kitapları imzalayan Çokçetin’e, protokol üyeleri teşekkür etti. Konuşmalar, öğrencilerin okuduğu şiirlerle devam etti.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmalar ve şiirlerin okunmasının ardından protokol üyeleri, hizmete açılan okul binasında incelemelerde bulundu. Protokol üyeleri anasınıfı ve diğer sınıfları ziyaret etti. Protokol üyelerinin bir sınıfa girerek sıralara oturması renkli görüntülere sahne oldu. İncelemelerin ardından hatıra fotoğrafı çektirildi.
Törenin sonunda Kıyıkışlacık İlk ve Ortaokulunun bahçesine hatıra ağacı dikildi. Protokol üyeleri yeni dikilen ağaca tek tek toprak döktü. Açılış töreni, yapılan yemek ikramının ardından sona erdi.
Kaynak:GünaydınMilas