Bu yıl 10’uncusu düzenlenen Karia, Karialılar ve Mylasa Sempozyumu, dün başladı. Sempozyumun ilk gününde, Karia sikkeleri ve Beçin definesi anlatıldı. Karia sempozyumu bu yıl; Türk Arkeoloji Profesörü Ramazan Özgan ve İsveçli Arkeoloji Profesörü Pontus Hellström onuruna yapıldı.

Milas'ta antik çağın savaşçı kavimi Karialıların kültürünü araştırmak amacıyla yapılmakta olan Karia, Karialılar ve Mylasa Sempozyumu'nun 10'uncusu, dün yapılan açılış konuşmalarının ardından başladı.

Karia medeniyetine dair her yıl farklı bir konunun işlendiği sempozyumun teması, bu yıl Karia sikkeleri olarak belirlendi. Milashan Otel’de dün düzenlenmeye başlayan sempozyuma; Türk, İtalyan, Fransız, Alman ve İsveçli arkeologlar ve kazı ekibi başkanları katılım yapıp, bilgi aktardı.

Gerçekleştirilen sempozyuma; Muğla Vali Yardımcısı Kamil Köten, Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Filiz Karacaağaç, İlçe Jandarma Komutan Vekili Üsteğmen Süleyman Bahadır İyilikci, Milas Müze Müdürü Gülnaz Savran, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer, TMMOB Milas İlçe Temsilcisi Ayşegül Keskin ve kazı başkanları katıldı.

Karia sempozyumu bu yıl; Stratonikeia kazılarında görev alan Türk Arkeoloji Profesörü Ramazan Özgan ve Labranda kazısı başkanlığı yapan İsveçli Arkeoloji Profesörü Pontus Hellström onuruna düzenlendi.

Sempozyum saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başladı.

Milas Kaymakamı Eren Arslan, Anadolu’nun birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını ve kültürel değerlerin korunması gerektiğini vurgulayarak: “Türkiye'de kurumsal anlamda bir organizasyonu kalıcı olarak sürdürmek gerçekten zor. Burada 10'uncusu gerçekleştirilen sempozyumun 10 yıl boyunca bir çizgi ve başarıyla sürdürülmüş olması gönül veren arkadaşların başarılarını ortaya koyuyor. Anadolu birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve kültürel değerlerin oluşmasında geçmişin kökleri üzerimizde büyük etki yaratmıştır. Bunların bilimsel esaslarla ortaya konması, tarihe not olarak düşülmesi çok önemli. Bu anlamlı çalışmayı gerçekleştiren Milas Ticaret ve Sanayi Odası ile Mimarlar Odasına teşekkür ediyorum. Sempozyumda bize bilgiler sunacak olan hocalarımıza da teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Muğla Vali Yardımcısı Kamil Köten, Milas’ın çok önemli bir ilçe olduğunu söyledikten sonra şunları kaydetti: “Milas geçmişte hem Batı hem de bizim medeniyetimize başkentlik yapmış yüksek kimliğe sahip bir ilçe. Bugün de bu kimliği devam ettirerek gölü, havalimanı, deniziyle önemli bir ilçemizdir. Bu ilçemizi yakından takip ediyoruz ve destekleyeceğiz.”dedi.

Dr. Fede Berti, açılış konuşmalarının ardından sempozyumun tarihsel süreci hakkında şu değerlendirmede bulundu: “Bölgenin tarihi ve arkeolojisi için yapılan bu buluşma bizim için harikulade bir hal aldı ve süre zarfında oturdu, karakteri güçlendi.”

Berti, gerçekleştirilen sempozyum hakkında genel bilgiler verdi.

Prof. Dr. Özgan ve Prof. Dr. Hellström onuruna düzenlenen sempozyumun sonrasında; Vali Yardımcısı Kamil Köten, Prof. Dr. Ramazan Özgan’a plaket takdim etti.

Prof. Dr. Hellström’e, Milas Kaymakamı Eren Arslan konuşma sonrasında onur plaketi verdi.

Plaket takdiminin ardından Prof. Dr. Mustafa Hamdi Sayar “Eskiçağda Karia’da günlük hayata yerel ekonominin ve bölgeler üstü para politikasının etkisi”, Arkeolog Sedat Öztopbaş “İstanbul Arkeoloji Müzeleri koleksiyonundan Karia bölgesi sikke örnekleri”, Arkeolog Semra Yıldırımer “İstanbul Arkeoloji Müzeleri koleksiyonundan Mylasa sikkeleri”, Dr. Fede Beti ve Prof. Dr. Fabrice Delrıeux “Klasik dönem ile Roma İmparatorluğu dönemi arasındaki İassos sikkeleri”, Gültekin ve Betül Teoman “Menteşe Beyliği sikkeleri”, Olcay Akdeniz “Beçin Definesi”, Prof. Dr. Kadir Pektaş “Beçin sikkeleri”, Prof. Dr. Bilal Söğüt ve Arkeolog Emin Sarıiz “Stratonikeia erken dönem sikke örnekleri”, Prof. Dr. Numan Tuna “Burgaz kazıları ışığında sikkelerle Knidos’un ekonomik ilişkileri” konuları hakkında sempozyumda sunumlar yaptı.

Kaynak:GünaydınMilas