Dünyanın en büyük uçak bakım ve modifikasyon firmalarından İsviçreli AMAC Aerospace, Milas-Bodrum Havalimanı’ndaki yeni hangarını düzenlenen törenle hizmete açtı. Aynı anda 20 özel jete hizmet verecek olan hangar, havayolu şirketlerinin ilgisini kış aylarında da havalimanına çekecek.
AMAC Aeropace, Türkiye’de 2012 yılında kurduğu AMAC Aerospace Turkey ile ilk olarak İstanbul Atatürk Havalimanı özel hangarlar bölümünde yer alan hangarıyla hizmet vermeye başlamıştı. İsviçreli AMAC Aerospace, Milas-Bodrum Havalimanı’ndaki ikinci yeni hangarını 15 milyon USD’nin üzerinde yatırımla hizmete açtı. AMAC Aerospace, Milas – Bodrum Havalimanı’ndaki yeni hangarında aynı anda 20 özel jete hizmet verebilecek. Hangar, 6.600 metrekarelik kapalı alanıyla Boeing 777 gibi büyük gövdeli uçaklara da bakım ve teknik servis desteği sağlanabilecek.
Yaz aylarında ayda ortalama 2 bin uçağın iniş gerçekleştirdiği Milas – Bodrum Havalimanı’nda hizmet vermeye başlayan hangar, yaz aylarında ise Boeing 777 gibi büyük gövdeli uçaklara bakım hizmeti vererek havayolu şirketlerinin ilgisinin kış aylarında da Muğla’ya çekilmesine katkı sağlayacak.
15 milyon USD’nin üzerinde bir yatırımla tamamlanan hangar, yaz aylarında ağırlıklı olarak tatil için Bodrum ve çevre bölgeleri tercih edenlerin özel jetlerine hizmet verirken, kış aylarında ise havayolu şirketlerinin orta ve büyük gövdeli uçaklarına bakım ve teknik servis imkanı sunacak. Muğla’yı uçak bakımında Ortadoğu, Afrika ve Avrupa arasında merkez haline getirmeyi hedefleyen AMAC Aerospace, havacılık sektöründeki İsviçre mükemmeliyetçiliğiyle Milas-Bodrum Havalimanı’na kış aylarında da hareketlilik katmayı hedefliyor.
Dünyanın en büyük uçak bakım ve modifikasyon firmalarından AMAC Aerospace, Türkiye’deki ikinci hangarının açılışını Milas – Bodrum Havalimanı’nda gerçekleştirdi.
Açılış törenine; Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Bahri Kesici, Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Milas Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, Milas Garnizon Komutanı Albay Cenk Erataç, Milas Emniyet Müdürü Turgay Ava, Milas-Bodrum Havalimanı Emniyet Müdürü Cüneyt Yörükoğlu, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer, Milas DHMİ yetkilileri, Milas-Bodrum Havalimanı Türk Hava Yolları Satış Müdürü Turan Yardımcı, AMAC Aerospace yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra Sivil Havacılık Sektörü’nün önemli isimleri katıldı.
3. HANGAR MÜJDESİ…
Türkiye’deki ikinci hangarın açılışında yeni hangar yatırımı müjdesi veren ve AMAC Aerospace’in yakın gelecekteki hedeflerinden bahseden AMAC Aerospace Grup CEO’su Kadri Muhiddin, “Türkiye’nin hızlı büyüyen ekonomisi, özel havacılık sektöründe de olumlu gelişmelere neden oldu. Birkaç yıl önce özel mülkiyette 150 özel uçağın bulunduğu Türkiye pazarının kısa sürede 600 uçağa ulaşacağını öngörüyoruz. Bu rakam Almanya’nın özel mülkiyetteki uçak sayısına eşit. Beklenen 4 kat artış sonrasında oluşacak talebin yanı sıra çevre ülkelerden tatil için Türkiye’yi tercih eden özel jetlerin oluşturduğu hacim Bodrum’un özel jetler konusundaki potansiyelinin en büyük göstergesi. Her yıl yaz aylarında iki binin üzerinde özel jet Bodrum’a geliyor. Bu rakam önümüzdeki yıllarda daha da artacak. AMAC Aerospace Turkey sayesinde özellikle Orta Doğu bölgesindeki özel jet sahiplerinin uçaklarının bakımı için Avrupa’ya gitmesine gerek kalmayacak. Yeni hangarımızda büyük gövdeli uçaklardan özel jetlere kadar tüm uçakların bakımını gerçekleştirebileceğiz. Türkiye ve Muğla’nın uçak bakımında bölgede merkez üs olmasını hedefliyoruz” dedi.
AMAC Aerospace’in Milas – Bodrum Havalimanı’nda yaz aylarında iş jetlerinin kış aylarında ise ticari havayollarının bakımlarını gerçekleştirmeyi hedeflediğini anlatan Muhiddin sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye sektörümüz için umut ve istikrar vadettiği için bu yatırımı yaptık. İlerleyen yıllarda sektörün çok daha fazla gelişeceğini ön görüyoruz. Bu nedenle de hangar yatırımlarımızın sayısını da artırmayı ve ilerleyen yıllarda kapasitemizi büyütmeyi hedefliyoruz. Özellikle 3. havalimanının da devreye girmesi Türkiye için büyük önem taşıyor. Londra, New York, Moskova ve Paris gibi birçok büyük şehirde birden fazla havalimanı var. Türkiye havacılıkta gelişmeye devam ederken biz de yatırımlarımızla buna destek olacağız.”
Açılış töreninde konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, “Bundan 15-16 yıl önce Türkiye'de toplam uçan sayısı 33 milyon. Geçtiğimiz yıl sonu itibariyle 193 milyonu geçti. Bu çok büyük bir artış. Milas-Bodrum havalimanında da 4 milyona yaklaşan bir yolcu sayısı oldu. Bununla birlikte trafiklerimiz de arttı. Bu sene haziran ayı sonu verilerine baktığımızda bir önceki yıla oranla uçak sayısında yüzde 10 yolcu sayısında yüzde 20 bir artış oldu. Bu da 2016 yılında turizmde yaşadığımız daralmanın artık aşıldığını yeni bir yola girdiğimizi turizmde tekrar ilerleme ve yükselme trendine girdiğimizin bir göstergesi. Türk Sivil Havacılığı ciddi bir sıçrama yaptı. Buda özellikle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüzün yaklaşık 170 ülkeyle yapmış olduğu ikili sivil havacılık anlaşmalarını rolü büyük. Türkiye'nin önemli bir hat ve merkez olmasının jeopolitik öneminin çok iyi anlaşılması gerekir. Öyle bir noktadayız ki biz ona dünyanın merkezindeyiz diyoruz. Çünkü 3-4 saatlik bir uçuş mesafesinde yaklaşık 60 ülkeye ulaşabiliyoruz. Bunun dışında 30 trilyon dolarlık cironun oluştuğu bir bölgeye ulaşabiliyoruz. Bu çok ciddi bir ticari potansiyel.” dedi.
Milas-Bodrum Havalimanı’na kazandırılan yatırım ile havalimanının yıl 12 ay uçak trafiği akışı olacağını söyleyen Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Bahri Kesici de Türkiye’de sivil havacılıkta son dönemde yakalanan başarı ivmesine dikkat çekti.
Milas Kaymakamı Eren Arslan, “Türkiye’nin en gözde en önemli turizm beldesi ve bu turizm beldesine hizmet eden havalimanında görev yapmak, bugün de ülkemiz adına bu güzel yatırımın açılışında bulunmak gurur verici. Her yatırım her yeni işletme ülkemiz adına katma değer, istihdam adına yeni iş alanları demektir. Bu yatırım aynı zamanda ülkemize duyulan güvenin ispatıdır. Bu yatırımda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.
Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ise Milas-Bodrum Havaalanı’nın bölgeye ve ülke ekonomisine çok büyük katkılar sunduğunu belirterek yeni yatırımın bu anlamda büyük önem taşıdığını söyledi.
Son dönemde Bodrum’a yapılan yatırımların ayakta kalması için havayollarının büyük önem taşıdığını söyleyen Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Milas-Bodrum Havalimanı’ndaki özel uçak trafiğine dikkat çekti ve yatırımın ciddi katkılar sunacağını ifade etti.
Açılış töreni konuşmaların ardından pasta kesimi ve müzik dinletisiyle son buldu.
Kaynak:GünaydınMilas