Eğitim ve Sağlık alanında kazandırdığı eserlerle tüm Milaslıların gönlünde taht kuran, hayırsever Dr. Mete Ersoy, kendi yaptırdığı okulun bahçesinde düzenlenen törenle sonsuzluğa uğurlandı.
Dr. Mete Ersoy Ortaokulu bahçesinde düzenlenen törene; Milas Kaymakamı Eren Arslan, Garnizon Komutanı Hava Sistem Albay Cenk Erataç, Milas Belediye Başkan Yardımcıları Zeynep Mat ve Faik Karagöz, Cumhuriyet Halk Partisi  Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, eski dönem Muğla Milletvekilleri Fevzi Topuz ve İrfettin Akar, Ak Parti Milas İlçe Başkanı Levent Akyer, Cumhuriyet Halk Partisi  Milas İlçe Başkanı Suat Özcan, Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Milas Gıda Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Odası Başkanı Mustafa Sezgin, Milas Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nurol Paskal, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Milas İlçe Müftüsü Ali Saim Doğru, Milas Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Mehmet Çoban, çok sayıda mahalle muhtarı, ailesi ve merhumun adını taşıyan okullar başta olmak üzere ilçe genelindeki okullarda görev yapan personel katıldı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende merhum Dr. Mete Ersoy’un başarılarla dolu hayatı ve başta Milas olmak üzere birçok kentte yaptığı eserler aktarıldı.
 
Törende konuşan Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, hayatını eğitime adayan Dr. Mete Ersoy’u kaybetmenin üzüntüsünü taşıdıklarını belirterek; “Kendisi Milas Eğitim camiası için önemli bir insandı. Çünkü bütün servetini eğitime harcamıştır. Merhume annesinin adını taşıyan Havva Ersoy Anaokulundan başlamak üzere, bir ilkokul, bir ortaokul ve bir de Anadolu Lisesi yaptıran, bunlarla birlikte 5’er bin kitaplık iki ayrı kütüphane, birçok okula Atatürk büstü yaptıran ve nihayet 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi’ne önemli maddi katkıda bulunan bir isimdir Dr. Mete Ersoy.
 
İnancımıza göre ölen bir insanın amel defteri kapanır fakat üç halde bu defter açık kalır. Birincisi geride bıraktığı ve insanların yararlandığı eserler, hayırlı evlatlar ve ilim-irfan için bıraktıkları… Merhum Dr. Mete Ersoy’da bunların hepsi  mevcut. İlçede görev yapan 2 bin öğretmen ve 22 bin öğrenci olarak, bizler ona layık birer evlat olmaya ve eserlerini yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.
 
Milli Eğitim Müdürü İsa Bal’ın ardından kürsüye gelen Milas Belediye Başkan Yardımcısı Faik Karagöz ise; “Gerçekten çok üzüntülüyüm. Kendisiyle birkaç projede birlikte çalışma fırsatı buldum. Duygu ve düşünceleriyle, yaşam felsefesiyle mükemmel bir insandı. Böyle birini kaybetmek, geride kalan bizler için oldukça üzücü bir durum. Allah’tan kendisine rahmet, ailesine-yakınlarına ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum” dedi.
 
Törendeki son konuşmayı yapan Milas Kaymakamı Eren Arslan ise, merhum Mete Ersoy ile tanışmadığını ancak birkaç kez telefonda konuştuğunu belirterek; “O konuşmalarda gerçek bir vatansever olduğunu, bu ülkeyi ne kadar sevdiği duygusu bana geçmiştir. Bu memleketin çocuklarını ne kadar sevdiğini, onarın aydınlık geleceği için daha fazlasının yapılması gerektiği düşüncesinden aldığım mesaj onun gerçekten mükemmel bir insan olduğudur.  Aslında sözleşmiştik. İstanbul’da ve Milas’ta kendisiyle görüşecektik ancak nasip olmadı.
Bundan sonra bizler, bıraktığı bu eserlere sahip çıkma, onlara yenilerini ekleme adına görevimiz dışında özel olarak da ben takipçisi olacağımı ifade etmek istiyorum.
İnsanlar doğar, büyür, gelişir, iş sahibi olur, makam-mevki sahibi olurlar ancak ilahi adalet ve inancımız gereği bu dünyada edinilen her şey gelip geçicidir. Bu dünyada kalıcı olan ise hayırlı işler yapmak, güzel eserler ortaya koymak ve insanlar için hayırlı işlere vesile olmaktır.
Merhum Dr. Mete Ersoy gerçekten bir vatansever, bir eğitim sevdalısı olarak ilçemize büyük eserler bırakmış ve şimdi ebedi hayata intikal etmiştir. Eminim bütün Milaslı hemşerileri olarak bizler ömrümüz oldukça saygıyla, hürmetle ve hayır dualarımızla yad edeceğiz. Bu ilçede merhumun yaptırdığı eğitim kurumlarında yetişen binlerce genç, ülkenin kalkınmasında, merhumun hayal ettiği güzel ülkenin inşasında önemli roller üstleneceklerdir” dedi ve merhuma rahmet dilerken, ailesi ve yakınlarına da sabırlar diledi.
Eğitim gönüllüsü hayırsever Dr. Mete Ersoy için kendi adına yapılan okulda düzenlenen törenin ardından bu kez sevenleri, Ulu Cami’ye koştu. Merhumun naaşı, cenaze namazı için Ulu Cami’ye getirilirken, sabahki törene kent dışındaki bir program nedeniyle katılamayan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ile Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer’in yanı sıra, okuldaki törene katılamayan kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.
İstanbul’da vefat eden Dr. Mete Ersoy’un naaşı vasiyeti üzerine, Milas’a getirildi. Ulu Cami’de, Cuma Namazının ardından kılınan Cenaze Namazı sonrasında Milas Şehir Mezarlığı’na defnedildi.
Kaynak:HaberMilas