Milas Kaymakamı Eren Arslan Milas’ta Karia uygarlığına ait araştırmalarla ilgili bildirinin sunulduğu Karia Arkeolojisi: Güncel Kazı ve Araştırmalar Sempozyumuna katıldı.
Muğla’nın Milas ilçesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Milas müze Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilen Karia Arkeolojisi: Güncel Kazı ve Araştırmalar Sempozyumu, açılış töreniyle başladı.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Milas Yurt Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen sempozyuma; Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Garnizon Komutanı Albay Emel Demiryakan, Milas Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Çınar, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Hüseyin Çiçek, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Müze Kazıları Şube Müdürü Köksal Özköklü, Milas Müzesi Müdürü Gülnaz Savran’ın yanı sıra bilim insanları ve arkeologlar katıldı.

Karia Bölgesi’nde arkeolojik çalışmalar yürüten bilim insanlarının araştırma bildirgelerinin paylaşıldığı sempozyumun arkeoloji dünyasına büyük katkı sunacağını ifade eden Milas Kaymakamı Eren Arslan, “Geçmişten bu güne uygarlıklara başkentlik yapan Milas, arkeoloji alanında önemli bir sempozyuma ev sahipliği yapıyor. Sempozyumun Milas’ta düzenleniyor olması, bizleri onurlandırdı. Değerli bilim insanlarımız, araştırmalarıyla tarihin karanlık sayfalarına ışık tutuyor ve bizleri de bilgilendiriyor. Sempozyumda emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.” dedi.
Sempozyum, konuşmaların ardından el sanatları ve tasarım alanında çalışmaların yer aldığı Gravürlerle Milas, Karia ve Milas isimli sergilerin açılışları yapıldı.
Serginin ardından bildiri sunumuna geçildi.