Uluslararası Milas Balık Festivali ve Çocuk Oyunları Şenliği, ilçede büyük bir coşkuyla sürüyor. Festival kapsamında bugün, 5 bin 586 çocuk aynı anda topaç çevirerek Guinness Rekorlar Kitabı’na Milas’ına adını altın harflerle yazdırdı.

Milas’ta 12-18 Mayıs tarihlerinde ilk kez düzenlenen Uluslar arası Milas Balık festivali ve Çocuk Oyunları Şenliği vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.

 

Balık Festivali kapsamında bugün; saat 09.30’da Sakarya Ortaokulu bahçesinden Atapark’a kadar kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.

Kortejin ardından festivalin açılış töreni yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış töreni yapıldı. Şenlik kapsamında Milas’a gelen, 6 ülkeden 48 çocuk Atapark’taki rekor denemesine katıldı. Macaristan, Litvanya, Letonya, Kosova, Makedonya, Bulgaristan’dan katılan çocuklar, Milas’a misafirperverliği için teşekkürlerini iletti ve minnet duyduklarını kaydetti.

Yabancı ülke temsilcilerinin izlenimlerini aktarmalarının ardından Milas Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, açılış töreni konuşmasını yaptı.

MİLAS’IN MARKA OLMA YÖNÜNDE ÖNÜ AÇILDI

“Tarihi, kültürü ve doğası ile cennet vatanımızın nadide bir köşesi olan Milas’ımızda sizleri ağırlamaktan şeref duyuyoruz” diyerek sözlerine başlayan Bal, şunları kaydetti: “Zeytinyağında balık pişiren ardından balı ile damakları tatlandıran ve tüm yorgunluğunu Milas halısı üzerinde atan insanlarımızla, kültür ve sanatın dolu dolu yaşandığı güzel bir ilçesi için çalışıyoruz. Festivalimiz kapsamında ilçemize, 6 ülkeden 48 misafirimiz gelmiştir. Misafirlerimizi, kendi yaşı ve cinsiyetlerine göre birer Türk ailemizin evine yerleştirdik. Türk misafirperverliğiyle ağırladık. Bugün ise bu meydanda, yaklaşık 5 bin kişi ile Dünya Çocuk Oyunları rekorunu “Topaç Çevirme” dalında kıracağız. Yarın ilçe stadımızda, 3 bin öğrencinin katılımıyla “Dünya Balık Figürü” rekorunu kıracağız. Milas’ımızın tanıtımında önemli bir yeri olacak olan festival ve şenliğin; çocuklarımıza paylaşmayı ve anlaşmayı öğretip, zararlı alışkanlıklardan, tablet ve bilgisayarlardan kurtulmanın bir temel taşı olacaktır. Milas’ımızın Türkiye çapında, marka olmasının önü açılmıştır. Aynı zamanda yabancı misafirlerimize Türk misafirliğini göstererek, uluslar arası bir alanda yer almıştır. Festivalde, emeği geçen tüm herkese teşekkür ederim.”

“MİLAS BALIK ÜRETİMİNİN %70’İNİ KARŞILIYOR”

Bal’ın sonrasında kürsüye gelen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, etkinlikte bir arada bulunmaktan son derece mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Özellikle, ülkemizin Antalya’dan sonra en fazla turizm potansiyeline sahip Muğla’nın bir ilçesidir. Yine aynı zamanda Türkiye balık üretiminin yaklaşık yüzde 70’ini tek başına sağlayan bir ilçenin yöneticisi olarak, Milas’ı ülkemize, dünyaya ve insanlığa tanıtma anlamında düşünülmüş bu organizasyon için tüm bileşenlere, emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum.” dedi.

“80 BİN TON BALIK ÜRETİYORUZ”

Festivale finansal destek sağlayan kuruluşlar adına konuşma yapan, Kılıç Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili ve Su Ürünleri Yetiştiricileri ve Yöneticileri Birliği Başkanı İhsan Bozan: “Birkaç gün sonra Cumhuriyet’imizin temellerinin atıldığı, çok önemli bir gün malum. 19 Mayıs, mücadelenin başladığı bir gün. Bugün de Milas’ımızın inşallah geleneksel olmasını temenni ettiğimiz, Uluslararası Milas Balık Festivali ve Çocuk Oyunları Şenliği’nin temelinin atıldığı gün olması, birincisi olması ve bundan sonra bunun devamının gelmesini canı gönülden diliyoruz. Bu festivalin düzenlenmesinde emeği geçen başta sayın kaymakamımız, ilçe milli eğitimimiz ve biraz evvel milli eğitim müdürümüzün saydığı kamu kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarını; emeği geçen, maddi ve manevi katkısı bulunan herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bozan, kişi başı tüketilen balık miktarının az olduğuna değinerek: “Milas; tabir-i caizse dağlarından bal, ovalarından yağ akan, denizlerinden de balık fışkıran nadide çok değerli bir şehrimiz. Bu memlekette doğmuş olmaktan ve yaşıyor olmaktan son derece mutluyuz. Değerli misafirlerimiz, sizler bu güzel şehrimize renk kattınız, inşallah rekor denemesi ile de coşku katacaksınız. Hoş geldiniz, şeref verdiniz diyoruz. Biraz balıkçılıktan söz etmek istiyorum sizlere. Tabi ki yarın balıkçılıkla ilgili bir panelimiz var. Orada da daha geniş bilgiler vereceğim. Sayın başkanımın ifade ettiği gibi Türkiye’nin üretiminin büyük bir çoğunluğu, Güllük Körfezi’nde deniz balıkları anlamında üretilmekte. Yaklaşık 80 bin ton balık üretiyoruz biz burada. Bu sektör, Milas’ımızın en büyük sektörüdür. Tabi inşallah diğer sektörlerin de en az bizim kadar bu güzel şehrimize, katkıda bulunacağına olan inancımız da sonsuzdur. Ben, sözlerimi çok fazla uzatmak istemiyorum. Ancak şunu ifade etmek istiyorum. Bakınız; dünyada balık tüketimi yaklaşık kişi başına 18 ile 20 kilodur. Türkiye’de maalesef kişi başına 6,5 kilolardadır. Ana sütünden sonra en önemli “Omega 3” kaynağı olan balığın, daha fazla tüketilmesi gerekiyor. Özellikle kültür balığının, tüketilmesi konusunda kafanızda hiçbir soru işareti olmasın. Biz kefiliz. Daha çok balık tüketin, daha sağlıklı yaşayın. Tekrar hoş geldiniz, şeref verdiniz.” diye kaydetti.

Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fırat Erkal, konuşmasında şunları söyledi: “Milas’ta bu tarz festivallerin, çok daha güzel yapılacağından endişe duymuyorum. Çünkü biliyoruz Milas’a festivallerde çok yakışıyor, tarım fuarlarımız var onlarda çok yakışıyor. Böyle bir güzellik olunca, yapılan her etkinlik layıkıyla yerini buluyor. Ben bu anlamda, şenlikte katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum. Bakanlık ve kurul olarak da yapılan bu tür etkinlikleri sonuna kadar destekleyeceğimizi bildiriyorum. Milas ayrıca balığı ve yağıyla değil, hayvancılığı ve diğer bitkisel ürünleriyle de inanılmaz zenginliğe sahip. Belki Türkiye’nin hiçbir yerinde, tarım ve turizm bir ile bu kadar yakışmıyor hakikaten. Dolayısıyla başarılar diliyorum.”

BİZİM GİBİ ÇOCUKLUK YAŞASINLAR…

Muğla Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, açıklamasında şunları kaydetti: “Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, çocuklarımızın ve gençlerimizin mutlu ve sağlıklı bir şekilde ulaşmaları amacıyla her türlü etkinlikte varız. Burada dolu dolu bir organizasyon var. Böyle bir organizasyonda; sağlıklı bir gelecek için beslenme ve aynı zamanda çocuklarımızın kişisel gelişimine katkı manasında da çocuk oyunlarına destek görüyorum. Bizler sokaklarda güven içerisinde, paylaşarak büyüdük. Fakat çağımız gençliğinde maalesef, teknolojinin esaretini görüyoruz. Bireysellik görüyoruz ve birlikte yaşama azminden ve paylaşımdan uzak olduklarını görüyoruz. Biz istiyoruz ki çocuklarımız sokaklarda, bizim gibi güzel bir çocukluk geçirsinler. Bu etkinlikte, çağımızın hastalığı obezite için beslenme açısından bir algı; hem de teknoloji bağımlılığı konusunda bizim kadim oyunlarımıza, çocuklarımızı yönlendirme ve esaretten kurtarma festivalidir.”

“UMUDUMUZ ÇOCUKLARDIR”

Ekinci’nin ardından son konuşmacı olarak kürsüye gelen Milas Kaymakamı Eren Arslan, söylenecek olan tüm sözlerin ve güzel temennilerin diğer konuşmacılar tarafından ifade edildiğini belirterek, “ Cennet gibi bir ülkede; huzur, mutluluk ve barış içerisinde yaşamın temeli olan bu aziz milletin evlatları olarak, ülkemizi geleceğe taşımak adına güvendiğimiz, umudumuz olan çocuklarımızın sağlıklı milli ve manevi değerlerine bağlı olarak yetiştirmek adına bu tür etkinliklerle, bu tür organizasyonlarla gayret gösteriyoruz. Aynı zamanda ülkemizin, ilçemizin önemli katma değerlerinden olan ve ilçemizin üretimde birinci sırasında yer aldığı balıkçılık sektörünün tanıtımı ve bu konuda bir farkındalık oluşturmak adına, çocuklarımızla birlikte bir arada gerçekleştirdiğimiz etkinliğimize katıldığınız için çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

DÜNYA REKORU KIRILDI

Açılış töreni konuşmalarının ardından Topaç Çevirme Dünya Çocuk Rekoru’na geçildi. Guinness Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Orhan Kural nezaretinde, 5 bin 586 çocuk basılan zilin ardından aynı anda topaç çevirdi. Milas, Dünya Çocuk Oyunları Topaç Çevirme Rekoru’nu 5 bin 586 çocuğun katılımıyla kırdı. İlçeye gelen Guinness Rekoru, tüm herkesi büyük sevince boğdu.

Rekorun tescil edilmesi sonrasında, törene katılan protokol imza attı. Rekorun kırılmasının ardından protokol üyeleri tarafından, Atapark’taki stantlar gezildi.

Sınır Tanımayan Şefler Derneği (AREGALA) vatandaşlara, balık ürünlerinden yapılan yemeklerin gösterisini sundu. Yemek gösterisinin ardından su ürünleri yemek yarışması gerçekleştirildi.

Milas Halk Eğitim Merkezi’nin “Balık temalı el sanatları sergisi” büyük ilgi gördü.

Ağaçlıhöyük Ertuğrul Menteşe İlkokulu Topaç Oyun ekibi, yöresel efe kıyafetleriyle zeybek oynar gibi topacı fırlattı. Topaç oyun ekibi, sergilediği performans ile çevredekilerden büyük alkış aldı.

Gösteriler sonrasında, Uluslararası Milas Balık Festivali ve Çocuk Oyunları Şenliği’ne maddi ve manevi destek veren firmalara teşekkür plaketi takdim edildi.

Milas’ta ilk kez düzenlenen festivale; Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, Muğla Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fırat Erkal, Milas Garnizon Komutanı Albay Cenk Erataç, Milas Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Milas Gıda ve Tarım Hayvancılık Müdürü Eşref Arslan, Milas İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava, AK Parti İl Başkanı Kadem Mete, Kılıç Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili ve Su Ürünleri Yetiştiricileri ve Yöneticileri Birliği Başkanı İhsan Bozan, Guinness Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Orhan Kural, STK’lar, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak:GünaydınMilas