19 Eylül Gaziler Günü, Milas’ta tören ve etkinliklerle kutlandı.
Kutlamalar saat 11.00’de Atapark’ta düzenlenen törenle başladı. Törene; Muğla Milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir, Suat Özcan, Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Garnizon Komutanı Albay Emel Demiryakan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Efe, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkanı Mehmet Sarban, idari amirler, gaziler, STK temsilcileri, parti yöneticileri, Belediye Meclisi üyeleri ve vatandaşlar katıldı. 
Törende ilk olarak Atatürk Anıtı’na Milas Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Milas Belediyesi ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Milas Şubesi çelenk sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemi bildiren şiirler okundu ve konuşmalar yapıldı.
Milas Kaymakamı Eren Arslan, Gaziler Günü için yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bugün, Sakarya Meydan Savaşı'nın kazanılmasının ardından devletimizin kurucusu Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 'Gazilik' unvanı ile ‘Mareşal Rütbesinin’ veriliş yıl dönümünü; vatanımızın bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğü; milli birlik ve beraberliğimiz uğruna canlarını seve seve feda etmeyi göze almış; Türkiye Cumhuriyeti’nin “ilelebet payidar kalmasının” en büyük teminatı olan Gazilerimizin 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutlamanın gururunu yaşıyoruz. Tarih boyunca hür yaşamış olan Aziz Türk milleti, esarete asla boyun eğmeyen, asil bir millettir. Bu uğurda düşmanlarına karşı üç kıtada kılıç sallamış, vatan, millet ve bayrak aşkıyla tarihinde birçok savaşa girerek bu savaşlardan kadim gaza anlayışımız sayesinde yüzünün akıyla çıkmıştır. Şehitlik ve gazilik unvanları, hiçbir dünyevi payeyle ölçülemeyecek derecede büyük bir onur kaynağıdır. Gaziliğin devlet ve millet nezdindekini önemini Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ‘Kahraman Türk Ordusu; sizin kahramanlığınızla kazanılan büyük zaferin millet tarafından takdimine dalalet eden bu unvan ve rütbeye ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım’ diyerek belirtmiştir. Bizler devletimizin ve milletimizin bekası için, şehitlik ve gazilik ruhu kazanmış nesiller yetiştirerek şehitlerimiz ve gazilerimizden emanet aldığımız bu meşaleyi daha da yükseklere taşımak amacı ile her geçen gün daha çok çalışacağız. Bu duygu ve düşüncelerle, bu toprakları bizlere vatan kılan, bağımsızlığımızı borçlu olduğumuz başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor; hayatta olan gazilerimizi minnet, sevgi ve saygıyla selamlıyor, aileleri ile birlikte sağlıklı, huzurlu ve uzun ömürler diliyorum.”
Kaymakam Arslan’ın konuşmasının ardından Türkiye Muharip Gaziler Derneği Milas Şubesi Başkanı Mehmet Sarban, 19 Eylül Gaziler Günü’nün bir kahramanlık günü olduğunu vurguladığı konuşmasında “19 Eylül Gaziler Günü, Kurtuluş Savaşı’nda cepheden cepheye koşan bu güzel yurdu düşmandan temizleyip bizlere armağan eden İstiklal Savaşı gazilerinin, dünya barışı ve insanlık uğruna Kore’de savaşan Türk’ün gücünü dünyaya bir kez daha ilan eden Kore gazilerinin, Kıbrıslı soydaşlarımızı katliamdan kurtaran ve adadan enosisin askerlerini Akdeniz’in karanlık sularına gömüp Kıbrıs Türk Cumhuriyetini kuran Kıbrıs gazilerinin, 15 Temmuz’da Cumhuriyet ve millet düşmanlarının giriştiği darbe teşebbüsünde başta ordumuzun vatansever askerleri, emniyet teşkilatımızın ve asil milletimizin içinden çıkan 15 Temmuz demokrasi gazilerimizin, Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimi üniter, yapısı ve toprak bütünlüğü uğruna vatan hainlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis, tüm malul gazilerinin şeref ve kahramanlık günüdür.” dedi.
“BÖLÜCÜLERE İZİN VERMEYECEĞİZ”
Bölücülere izin vermeyeceklerinin altını çizen Sarban, “Çanakkale’de; istiklal Savaşında, Kore’de, Kıbrıs’ta, düşmana karşı yan yana savaştığımız kardeşlerimizle şimdi karşı karşıya getirmek istiyorlar, Türk yurdunu Türk milletini bölmek parçalamak istiyorlar; bu oyunlara gelmeyeceğiz çünkü biz büyük bir milletiz tarihten aldığımız deneyimleri yaşamız olan bir ırkın çocuklarıyız. Gazi bir milletin çocukları olarak, Gazi rütbesi almış biz Gaziler vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü vatanı ve ay yıldızlı al bayrağı için Atatürk ilkeleri doğrultusunda havada karada ve denizde her zaman her yerde şehit ve gazi olmaya hazır olduğumuz gibi hazır olan evlatlar yetiştirmeye devam edeceğiz. Ne mutlu Türk’üm diyene!” ifadelerini kullanarak konuşmasını burada sonlandırdı.
Konuşmaların ardından törene katılanlar gazilerle birlikte yürüyerek Türkiye Muharip Gaziler Derneği binasında verilen yemekte buluştu. Kaynak Günaydın Milas