10-16 Mayıs Engelliler Haftası, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı M. Önol Karadeveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezince düzenlenen resmî törenle kutlanmaya başladı.
Atapark’taki törene Milas Kaymakamı Eren Arslan, Garnizon ve Hava Meydan Komutanı Albay Cenk Erataç, Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Mat, Jandarma Komutan Vekili Süleyman Bahadır İyilikçi, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zeynep Mat, okul müdürleri ile engelli bireyler katıldı.
Engelli bireylerden Kader Tahtacı’nın selamlamasının ardından M. Önol Karadeveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdür Vekili Sevim Seringen, engelliliğin yalnızca bireyi ilgilendiren değil, toplumsal bir mesele olduğundan söz ederek törende yaptığı konuşmada, “İnsanların engelli olmaları çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bir sonuç olmakla birlikte, engellilerin normal bir hayat sürmeleri ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkün olabilmektedir. Onların yaşamdan zevk almaları, geleceğe güvenle bakabilmeleri ve üreten bireyler olarak kendi kendilerine yeter duruma gelmeleri için kamu kurumları, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve tüm vatandaşlarımız iş birliği içinde olmalıdır.” dedi.
Engelli bireylerin yetenekleri doğrultusunda istihdam edilmeleri, dışlanmamalarının temel hedef olması gerektiğinde vurgu yapan Seringen, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak biz engellenen bireyleri, önlerindeki tüm engellerin ortadan kalkmasıyla hayatın her alanında görmek istiyoruz. Bunun için engelli vatandaşlarımızın bir bütün olarak yaşam standartlarını yükseltmeye, hayata daha fazla katılmalarına imkân vermeye, her bir bireyin yanında olmaya ve sıkıntılarını paylaşmaya çalışıyoruz. Biliyoruz ki engellilik alanındaki sorunlar ancak tüm tarafların katkısı ve iş birliğiyle çözülebilecektir.” dedi.
Seringen, kuruma desteklerini esirgemeyen kuruluşlara, sivil toplum örgütlerine ve Milas halkına teşekkür etti.
Konuşmanın ardından engelli bireyler tarafından hazırlanan el ürünlerinin yer aldığı standın açılışı gerçekleştirildi. 3 gün boyunca açık kalacak sergiden elde edilen gelir, engelli bireylerin ihtiyaçları için kullanılacak.
Daha sonra M.Önol  Karadeveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi özel birey öğrenci ve öğretmenleri Kaymakam Arslan’ı ziyaret ettiler ve “Gülümse Çekiyorum” projesi kapsamında kendi fotoğraf çekimlerinden olan Milas Euromos Antik  Kentine ait fotoğraf hediye ettiler.Özel Milas Gökkuşağı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrenci ve öğretmenleri de Kaymakam Arslan’ı ziyaret ettiler.
Kaynak:GünaydınMilas