Her yıl 8-14 Mart tarihleri arasında kutlanan “Bilim ve Teknoloji Haftası” kapsamında, Milas’ta konferans gerçekleştirildi.
Milas Gençlik Merkezi Müdürlüğü, Milas Milli Eğitim Müdürlüğü ve Milas İlçe Sağlık Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen etkinlikte; teknoloji bağımlılığı ve dijital dünyanın zararları konuşuldu.
Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda dün saat 14.00’te düzenlenen etkinliğe; Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkan Vekili Faik Karagöz, Milas Gençlik Merkezi Müdürü Aşkın Binbir, Milas Milli Eğitim Şube Müdürü Şaban Karakoç, Siyasi Parti ve STK temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından programa geçildi.
Açılış konuşmasını, Milas Gençlik Merkezi Müdürü Aşkın Binbir yaptı.
Müdür Binbir, Bilim ve Teknoloji Haftası ile ilgili şunları aktardı: “İnsanoğlunun yeryüzündeki serüveni ne zaman başladığı için, bilime ihtiyaç o zaman başlamıştır. Milyonlarca yıldır ilmek ilmek örülen bilim, insanı şu anda başka bir duruma sokmuştur. Her insan, her bir bulguyu beraberinde getirdiği için ala doyamayacaktır. Bizler de Bilim ve Teknoloji Haftası kapsamında amacımız; Türkiye’de, ülkemizde bilgi toplumunun oluşmasıdır. Bilgi ve becerilerinizin, üretim yeteneklerinizin geliştirilmesine; aktif eğitim ve öğretim yöntemleriyle katkı sağlamaktır. Bu hafta kapsamında okullarımızda, hafta boyunca bilimin insanlara neler kattığını anlatmaya çalışacağız. Geleceğimizin teminatı gençlerimize, teknolojiden nasıl faydalı yararlanacağını anlatacağız. Bizler Milas Gençlik Merkezi Müdürlüğü olarak; muasır medeniyet seviyesine ulaşma azmi ile sevgili öğrencilerimize katkı sağlamak istiyoruz.” 
“TEKNOLOJİNİN BAĞIMLISI DEĞİL ÜRETEN TOPLUM OLMALIYIZ”
Binbir’in ardından konuşmasını yapması için Milas Kaymakamı Eren Arslan kürsüye davet edildi.
Tarihte Türk milletinin, bilimi üreten ve dünyaya hakim olan bir millet olduğunu ifade eden Milas Kaymakamı Eren Arslan, “Bugün dünyaya yön veren ülkelerin; bilgiyi üreten ve teknolojiyi üreten ülkeler olduğunu görüyoruz. Biz bilgiyi ve teknolojiyi üretemediğimiz sürece, olumsuz etkileneceğiz. Günümüzde; özellikle internet ve internet üzerinden yapılan ticarette, 10 yılı doldurmamış firmalar carisini yükseltti. Bizim birer organımız gibi var olan firmalar ve teknolojinin adapte ettiği uygulamalar, bizim vazgeçilmezimiz oldu. Doğru ve yerinde kullanmak hepimiz için hayatı kolaylaştırıcıdır. Diğer taraftan olumsuz yönde teknolojiyi kullananlar da var. Bunları bilmek zorundayız. Bunlara karşı, kendimiz bu bilgiyi üreten ülke olmalıyız. Geleceği daha iyi inşa edebilmek için teknoloji konusunda daha iyi çalışmalıyız. Teknoloji konusunda, son zamanlarda güzel çalışmalar var. Bugünkü gençlik bizi umutlandırıyor ama negatif taraflarını bilip tedbirimizi almalıyız. O teknolojinin bağımlısı değil, teknolojiyi üreten bir toplum olmalıyız. Bunları yaptığımız zaman tekrar tarihimizdeki o güzel sayfalarda olduğu gibi bilgiyi üreten ve insanlığın hayrına kullanan biz olacağız.” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Milas İlçe Sağlık Müdürlüğünden Sosyal Hizmet Uzmanı İlayda Yurttaş, teknoloji bağımlılığıyla ilgili sunum yaptı. Teknoloji bağımlısı olan kişilerin birkaç özelliğini sıralayan Yurttaş, spor ve diğer aktivitelerle bu bağımlılığın üstesinden gelinebileceğini aktardı.
Yurttaş’ın sunumunun sonrasında Muğla’da gerçekleştirilen Gençlik Merkezleri Arası Kültür ve Sanat Yarışmaları tiyatro kategorisinde il birincisi olan Milas Gençlik Merkezi Tiyatro Ekibi “Fevkal-Beşer Grubu Hatt-ı Zaatı’nda” tiyatro oyununu sergiledi.
Tiyarto oyunu, salonda bulunan seyircilerin büyük beğenisini kazandı.
Sergilenen oyunun ardından Milas Gençlik Merkezi Bilim ve Teknoloji Kulübü tarafından düzenlenen resim ve bilgi sergisinin; protokol üyeleri tarafından gezilmesiyle program son buldu. Kaynak Günaydın Milas