2018-2019 Eğitim ve Öğretim döneminin başlaması ile yaşanması muhtelif sorunların önüne geçilmesi sebebiyle Milas Kaymakamı Eren Arslan başkanlığında  Milas Belediyesi toplantı salonunda  “Kişisel Güvenlik ve Suçtan Korunma Yöntemleri” konulu eğitim programı yapıldı.
Toplantıya Milas Kaymakamı Eren Arslan’ın yanısıra Milas Belediyesi Başkan Yardımcısı Zeynep Mat,İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava,İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Selçuk Tomakin, İlçe Jandarma  Komutanlığından Jandarma Kıdemli Başçavuş Erhan Dinçdemir, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, merkez mahalle muhtarları, okul yöneticileri ve okul aile birliği  başkanları katıldı.
Toplantıda Milas Emniyet Müdürü Yardımcısı Selçuk Tomakin tarafından sunum yapılarak Milas’ta ,okullarda, açık alanlarda yapılan ve yapılacak olan denetimler hakkında bilgilendirme yapıldı.
Sunumun ardından konuşma yapan Kaymakam Eren Arslan, ”Yeni eğitim-öğretim  yılının sağlıklı, huzurlu ve güvenli bir şekilde tamamlanabilmesi için eğitimin paydaşı olan tüm tarafların sorumluluklarını eksiksiz yerine getirmesi gerekmektedir. Bu bağlamda okul idarecilerimizin her türlü konuya büyük bir hassasiyet ile yaklaşmalarını, velilerimiz ile sürekli irtibat halinde olmalarını bekliyorum. Okul aile birliklerinin de okul yönetimlerine destek olarak ve birlikte sorunların çözümüne yardımcı olmalarını istiyorum. Aynı şekilde kolluk birimlerimizin de okullarımızın güvenliğinin sağlanması noktasında en ufak bir ihtimali bile değerlendirecek şekilde görev yapmasını talimatlandırdım. Bu konuları sürekli olarak yapılacak ve toplantılar ile yakından takip edeceğim.” diye konuştu.
Daha sonra gerek okul aile birliği gerekse  okul müdürlerinden gelen sorulara cevap veren Kaymakam Arslan,kamu kurum amir/müdürleri  okul müdürleri ve okul aile birliği başkanlarından gelen talepleri dinleyerek not aldı.
Okul ve öğrenci güvenliğinin esas alındığı toplantı, salondakilerin yetkililere tespit ettikleri sorunları ve önerileri  aktarmasıyla son buldu.