24 Kasım Öğretmenler Günü, Milas’ta düzenlenen resmi tören ve etkinliklerle kutlandı.
İlk olarak sabah saatlerinde Atapark’ta gerçekleştirilen çelenk sunma töreniyle başlayan kutlama programına; Milas Kaymakamı Eren Arslan, Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, Muğla Milletvekili Suat Özcan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Garnizon Komutan Vekili Yüzbaşı Yasin Bozkurt, Milas Emniyet Müdürü Turgay Ava, Milas Jandarma Komutanı Yarbay Hayrettin Fidan, Milas Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, siyasi parti temsilcilerinin yanısıra daire amirleri, STK temsilcileri, öğretmenler, okul yöneticileri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından, Milas Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çelenk sunumu gerçekleştirdi. 
Kutlama programı daha sonra Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda devam etti. Milas Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, burada saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından kürsüye gelerek günün anlam ve önemini anlatan bir konuşma yaptı. 
“Şefkat ve merhamet sahibi, hayatımıza yön veren fedakâr öğretmen arkadaşlarım,
Bir milletin milli, ahlaki ve kültürel yönden güçlü ve medeniyet bakımından kalkınmış olması öğretmenlerinin üstün çalışmalarına bağlıdır. Milli birlik ve beraberliğimizin teminatı öğretmenlerdir. Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, unutulmadıklarını gösteren bir gündür.” diyerek konuşmasına başlayan Milas Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, öğretmenliğin önemine dikkat çekerek şunları kaydetti: “Öğretmenlik, insanlık tarihinin maddi bir ölçütü olmayan ölümsüz peygamber mesleğidir. Her işi bilen, her işi yapan, bilgi deposu ve ayaklı kütüphane olmak yerine; bilgi kaynaklarını öğreten yönlendiren, değerlendirme alışkanlığı kazandıran bir kişidir öğretmen. Bize doğruyu, güzeli, iyiyi, mertliği, milli duyguları ve Atatürk ilkelerine bağlılığı öğreten öğretmenlerimizdir. Biz onların eseriyiz. Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir. Öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayabilmelidir. Sevgi dolu bir öğretmen ışık demektir. Öğrenciler onu arar, onu sorar. Unutulmaz. Öğretmen sevgi demektir. Sevgiyi sunanın, sevgiyi hak etmesi gerekir. Yeri geldiğinde öğrencisinin basını okşayan yeri geldiğinde mendiliyle burnunu silendir en çok sevilen öğretmen, en çok seven de öğretmendir. Hangimiz unuttuk öğretmenlerimizi anlattıklarını öğütlerini ve öğrettiklerini bu nedenle Atatürk ‘Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir.’ sözleriyle öğretmene verdiği önemi ve duyduğu saygıyı en güzel biçimde belirtmiştir.”
Müdür Bal, “Dünyada lider nesiller yetiştirmeli ve başöğretmen Atatürk’ün dediği gibi muasır medeniyetlerin üzerine çıkacak güçlü müreffeh bir Türkiye hedefi gerçekleşmelidir. Ne mutlu bizlere ki bu kutsal orduda yer alıyoruz. Bu kutsal orduya yakışır bir nefer olmak en büyük hedefimizdir. Bu düşüncelerle tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım öğretmenler gününü kutlar, ebediyete intikal etmiş başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve şehit öğretmenlerimizi şükranla anıyor, emekli olan öğretmenlerimize yaşamları boyunca başarı, sağlık ve mutluluklar diliyorum.” dedi.
Milas Kaymakamı Eren Arslan ise dünyada hiçbir mesleğin öğretmenlik kadar manevi bir güce ve şerefe sahip olmadığını söyledi. 
Bireylerin yaşadığı çağın gerektirdiği bilgiyi ve beceriyi edinmelerini sağlayan kişinin öğretmen olduğunu vurgulayan Kaymakam Arslan, “Her birimiz, en kıymetli varlığımız olan çocuklarımızı, torunlarımızı, öğretmenlerimizin ellerine, güvenle teslim ediyoruz. Onların ne kadar büyük bir sorumluluk aldıklarını ama her şeye rağmen büyük bir özveriyle emanetlerimize sahip çıktıklarını, sevgiyle çocuklarımızı kucakladıklarını biliyoruz. Çocuklarımızı milli ve manevi değerlerimize bağlı Cumhuriyetimize ve demokrasimize sahip çıkan, bu ülkenin vatandaşı ve bu milletin ferdi olmaktan gurur duyan, tarihimizle övünen ve tarihimizi iyi bilen, özgüveni yüksek bireyler olarak yetiştirmeye çalıştıklarına yürekten inanıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle yılın her günü bizler için kıymetli olan tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlar, yaşamları boyunca başarılı, sağlıklı ve mutlu olmalarını dilerim.” dedi.
Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programda, konuşmaların ardından 24 Kasım Öğretmenler Günü için özel hazırlanan videolar sunuldu.
Programda bu yıl içerisinde emekli olan öğretmenlere Hizmet Şeref Belgesi takdimi gerçekleştirildi. Milas’a özel Öğretmenler Günü klibi izlendi. Daha sonra 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğretmen ve öğrencilere, protokol üyeleri tarafından hediye takdimi yapıldı.
Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi müzik öğretmenleri Lütfi Matur ve Merve Yörükoğlu yönetiminde okul korosu ve orkestra sahne aldı.Kaynak:GünaydınMilas