Büyük Taarruz ’un başarıyla sonuçlanmasının ardından her yıl 30 Ağustos’ta kutlanan Zafer Bayramı’nın 96. yıldönümü, Milas’ta düzenlenen tören ile kutlandı.
Milas Atapark’ta saat 9.00’da başlayan etkinlik, geniş katılımlı törenle Atapark’ta kutlandı. Törene; Muğla Milletvekili Suat Özcan, kamu kurum ve kuruluşlarının mülki amir ve müdürleri, siyasi partilerin ilçe başkanları, gaziler, meslek odaları başkanları, dernek temsilcileri, mahalle muhtarlarının yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Tören, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Milas Kaymakamlığı, Milas Belediye Başkanlığı ve Garnizon Komutanlığı tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Sunumun ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşımız okundu. Daha sonra Milas Kaymakamı Eren Arslan’ın makam odasında tebrikler alındı. Tebrikler alınırken Kaymakam Arslan’a Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Hava Silah Sistem Albay Cenk Erataç ve Cumhuriyet Başsavcısı Adem Efe eşlik etti.
Tebriklerin kabulünün ardından ise Atapark Meydanı’nda Milas Garnizon Komutanı Hava Silah Sistem Albay Cenk Erataç günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Erataç, “Bugün, Kurtuluş Savaşımızın son evresinin, Mustafa Kemal Paşa komutasında Büyük Taarruz ile, 26 Ağustos’ta Kocatepe’de başlayan ve 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da Yunan işgal kuvvetlerine indirilen kesin darbeyle taçlanan zaferimizin yıldönümüdür. Hepimize kutlu olsun.” dedi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin mazisinin şan, şeref ve zaferlerle dolu olduğunu belirten Erataç, “Cesaret ve kahramanlığının destanlaştığı, vatanın savunulması ve milletin bağımsızlığı uğrundaki azim ve kararlılığın en önemli göstergelerinden birisi olan 30 Ağustos zaferimizin 96. yıldönümünü bir kez daha gurur ve heyecanla kutlamanın mutluluğu içindeyiz ifadelerini kullandı.
Erataç’ın konuşmasının ardından Milas Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencileri Damla Gümül ve Gözde Kocabaş birer şiir okudu.
Tören, gazilerin, askerlerin ve bando takımının tören geçişinin ardından sona erdi.
Kaynak:GünaydınMilas